فهرست مطالب

مقالات

سرطان و پروسه درمان

روش های مختلفی برای درمان سرطان وجود دارد
۱. روش تست بایو مارکرها برای درمان سرطان
۲. شیمی درمانی
۳. ایمیونو تراپی
۴. رادیوتراپی
۵. سلول بنیادی
۶. جراحی
۷. فتودینامیک تراپی
۸. فتو ایمیونوتراپی

رخی از این روشها در ایران انجام نمی‌شود یا به صورت پیشرفته قابل انجام نیست. به عنوان مثال در کشور آلمان آزمایشگاههای خاصی وجود دارد که می تواند تعیین کند که روی سلول سرطانی کدام ماده شیمی درمانی و به چه میزان موثر است. در حالیکه در ایران بر اساس گایدلاینها، آخرین و قوی ترین داروها به بیمار تجویز می‌شود در حالی که سلول سرطانی یک سلول هوشمند است و ممکن است در طول دوره درمان نسبت به داروهای شیمی درمانی مقاوم می‌شود و یا ممکن است علیرغم اینکه داروی شیمی درمانی بسیار قوی باشد اما روی نوع تومور خاصی تاثیر زیادی نداشته باشد.
مهمترین مسئله قبل از تصمیم به اینکه کدام درمان یا درمان ها باید برای یک بیمار سرطانی انجام شود این است که آگاهی کامل در مورد تومور سرطانی و ژنو تایپ های آن و سرعت رشد آن ها و داروهای موثر و میزان تاثیرگذاری آنها بر سرطان بررسی شود.

دکتر مایکل وبر، رئیس آکادمی لیزر و لیزر تی سی اروپا، در حال حاضر درمانهای مختلفی را با همکاری تیم خود در آلمان بر روی بیماران سرطانی انجام میدهند که همه درمانهای فوق و به شکل بسیار پیشرفته در دسترس بیماران خواهد بود.
اگر شیمی درمانی برای یک بیمار موثر باشد این روش استفاده خواهد شد اما اگر داروهای شیمی درمانی موجود دارای اثر کمی روی تومور باشند روش های جایگزین مانند فتودینامیک تراپی و ایمیونو تراپی و فتو ایمونوتراپی انجام خواهد شد.

فوتو دینامیک تراپی چیست؟

فوتودینامیک تراپی چیست؟
فوتودینامیک تراپی (PDT)  روشی است مورد تاییدFDA، که در آن به کمک لیزر، بیماران سرطانی مورد مداوا قرار می گیرند. در این روش از یک داروی حساس به نور که در معرفی نور لیزر فعال می شود، استفاده می گردد و در نتیجه، سلول های سرطانی و نسج مورد هدف با ایجاد رادیکال آزاد اکسیژن، تخریب می گردد. 

فوتودینامیک تراپی به مانند جراحی یا رادیوتراپی می تواند در درمان بعضی از سرطان ها و یا ضایعات پیش سرطانی به کار رود ولی مطالعات و تجربیات بر آن است که بر کانسرهای زیر موثرتر عمل می کند:

کانسرهای پوستی، کانسر ریه، سرطان های دستگاه گوارش مانند کانسر کولون و مری، کانسر مثانه، تومورهای مغزی و سر و گردن و سارکوم، کانسر پستان و …

عوارض فوتو دینامیک تراپی چیست؟
عوارض اتاق عمل: بالا رفتن درجه حرارت بدن، سفتی عضلات، سردرد، تهوع و استفراغ،  اسهال، درد در محل تومور و …، که این عوارض زودگذر بوده و یا به آسانی با دارو قابل کنترل است.

عوارض بعد از اتاق عمل: در 8-4 ساعت اول شامل قرمزی، تورم مختصر، خارش، طاول، زخم و نکروز و تشدید بعضی از بیماری های زمینه ای  و نهفته مانند لوپوس اریتماتو و …

فوتو ایمیونو تراپی چیست؟ چگونه در درمان سرطان کمک می کند (روی کلی زیر کلیک کنید و تا انتها ببینید)

چگونه سلول بنیادی در درمان درد و ترمیم غضروف، عضله، استخوان، لیگامان، تاندون، منیسک و ... موثر است؟

درمان موثر انواع آرتروز با روش پیشرفته لیزر اینترا آرتیکولار، سلول بنیادی و پی آر پی پیشرفته

درمان شانه یخ زده با روش ترکیب لیزر داخل مفصلی و تزریق سلول بنیادی و PRP پیشرفته

بهترین روش لاغری برای افرادی که متابولیسم پایینی دارند

سالهای متمادی لیزر کم توان برای درمان لاغری به شکلهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت. اما متاسفانه به دلیل اینکه تکنیک هایی که در گذشته برای انجام لاغری با لیزر کم توان استفاده می شد از لحاظ بالینی کارکرد نداشت برای مدت زیادی کنار گذاشته شد. ایراد روش های مبتنی بر لیزر کم توان در این بود که تعداد زیادی لیزر کم توان توسط دوش های لیزری در مناطق مختلف شکم قرار می گرفت که متاسفانه اغلب دارای طول موج ۶۳۵ نانومتر بود که نفوذ بالایی به داخل بافت ندارد و عملاً علیرغم قیمت بالای دستگاه ها و کار زیاد پزشکان نتیجه مناسبی حاصل نمی شد.

اما دقت داشته باشید که ایراد کار از از تکنولوژی به کار رفته در لیزر کم توان بود.

در دستگاههای جدید لیزر توسط فیبر نوری داخل شکم می‌شود و لیزر به بافت چربی می رسد اگر پر توان باشد منجر به لیز شدن سلول های چربی و از بین رفتن آن می‌شود و اگر کم توان باشد باعث تبدیل شدن سلول های چربی به انرژی می‌شود (بدون عارضه) و این امر موجب لاغری می شود. به عبارت دیگر سلول ها مجبور می شوند به جای تغذیه از کربوهیدرات از چربی تغذیه کنند زیرا انرژی لازم برای متابولیسم سلول های چربی توسط لیزری که داخل بافت چربی شده است تامین می‌شود.

این روش منحصر به فرد برای بیماران کاربرد دارد که علی رغم رژیم های درمانی و ورودی کم مواد غذایی و کالری لاغر نمی شوند و به ویژه دوست دارند به صورت غیر تهاجمی لاغر شوند.

افرادی غذای کمی مصرف می‌کنند و کالری کمی مصرف می کنند اما لاغر نمی شوند، متابولیسم پایه بدنشان پایین است است و عملاً سوخت و ساز در بدن به کندی اتفاق می افتد در این روش که توسط دستگاه های لیزر مونلایت و استارلایت و یا لیزر وبر مدیکال به صورت لیزر اینترستیشیال استفاده میشود، فیبر های لیزری این مشکل را برطرف می‌کند.
در بیماران دیابتی در بیمارانی که دچار مشکلات متابولیسم هستند یا افرادی که نسبت به رژیم های لاغری مقاومت بدنی دارند این روش بسیار بسیار موثر است در عین حال که یک روش نیمه تهاجمی و کم تهاجمی محسوب شده و عملاً خطر خاصی ندارد. در این روش تعداد بسیار زیادی فیبر نوری لیزر در نقاط مختلفی که قصد لاغری وجود دارد وارد می‌شود و لیزر با مکانیسم‌های تاثیرگذاری روی میتوکندری اثرگذار است. تنها دستگاهی که در مارکت ایران این کار را انجام می دهد دستگاه مونلایت و استارلایت است که معادل دستگاهی  وبرمدیکال آلمان است که در دنیا استفاده می‌شود.
این روش درد ندارد و به سرعت منجر به کاهش سایز و بعد از چند جلسه منجر به کاهش وزن نیز می شود.
در صورتی که سوالات بیشتری دارید می توانید به شماره (09917308087) پیام دهید

درمان عوارض تزریق فیلر و بوتاکس (پتوز) توسط لیزر کم توان نسل 4

متاسفانه امروزه با افزایش تزریق انواع فیلر به ویژه به دلیل افزایش قیمت فیلرهای مرغوب عوارض بسیار زیادی در زیباجویان مشاهده می شود. همین موضوع در مورد تزریق بوتاکس نیز وجود دارد. در بسیاری از مواقع کیفیت پایین بوتاکس و یا تکنیک اشتباه تزریق منجر به افتادگی پلک، افتادگی یا فلجی نواحی مختلف صورت می شود. یکی از تکنیک هایی که بسیار و به سرعت در درمان این عوارض موثر است استفاده از از لیزر کم توان نسل ۴ است که دارای فرکانس های ویژه و خاص است.

هر قدر در این تکنیک های درمانی نزدیکتر به عارضه انجام شود اثربخشی و سرعت پاسخ دهی بیشتر خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از پزشکانی که با این تکنیک ها آشنا هستند به شماره ۰۹۹۱۷۳۰۸۰۸۷ پیام دهید.

کاربردهای لیزر کم توان نسل 4

A

Acne, Alopecia, Alzheimer’s Disease rehabilitation, Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS) rehabilitation, Ankylosing Spondylitis, Antimicrobial Effects Immune Deficiency, Arthritis – Osteoarthritis, Arthritis – Rheumatoid, Asthma, Atherosclerosis – Obliterating Vascular Disease, Atrial Fibrillation Suppression, Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD), Autism rehabilitation

B

Back Pain, Bell’s Palsy – Facial Paralysis, Bipolar Disorder, Blepharitis – Blepharoptosis, Bone Healing – Osteogenesis, Bronchitis, Burns

C

Cancer (photodynamic therapy),Cardiovascular, Carpal Tunnel Syndrome, Cervical Osteoarthritis – Neck Pain, Chondrocytes, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Chronic Placental Insufficiency, Cognitive – Memory – Emotional – Psychological Disorders, Complex Regional Pain Syndrome

D

Dental Caries, Depression, Diabetic Neuropathy-Angiopathy, Diabetic Wounds

E

Elbow Pain, Erectile Dysfunction – Impotence, Eye Disorders (such as AMD)

F

Facial Pain, Facial Paralysis – Bell’s Palsy – Nerve Regeneration, Fetal and Placental Development, Fibroids – Uterine Myoma, Fibromyalgia

G

Gynecology (infections and rehuvenation)

 H

Headache, Hearing Loss – Hypoacusis – Hyperacusis, Heart Rate Variability, Herpetic Stomatitis, Hypertension

I

Immune system improvement, Inflammation reduction, Insomnia – Sleep

K

Knee Pain – Osteoarthritis of the Knee

L

Lichen Planus, Lupus Erythematosus

M

Melanoma (photodynamic therapy), Migraine, Multiple Sclerosis rehabilitation, Muscle Rehabilitation – Enhanced Muscular Performance, Muscular Dystrophy

N

Neck Pain – Osteoarthritis – Whiplash, Nerve Regeneration, Neuropathy – Neuropathic Pain, Neurosurgical Outcomes

O

Oncology (photodynamic therapy), Orthopedics and Traumatology, Osteoarthritis, Osteochondritis

Osteonecrosis – Prevention of, Osteoporosis – Osteopenia – Bone Healing, Osteosarcoma (photodynamic therapy)

P

Pain, Parkinson’s Disease rehabilitation, Pelvic Pain – Endometriosis – UTI – Fibroids, Periodontitis, Pneumonia, Detoxification (some), Prostititis, Psoriasis

R

Rheumatoid Arthritis

S

Seasonal Affective Disorder, Shoulder Pain, Sinusitis – Rhinitis, Sleep – Insomnia, Spinal Cord Injury, Stress-related disorders, Stroke

T

Tendinopathy – Tendonitis, Tinnitus

U

Urinary Incontinence, Urinary Inflammation – Trauma

V

Viral infections (photodynamic therapy)

W

Wrinkles reduction

لیزر کم توان، لیزر سرد، لیزر تراپی، فوتو بیو مدولاسیون چیست؟

متاسفانه بسیاری از افراد وقتی صحبت از لیزر کم توان می شود، فقط به کاربردهای فیزیوتراپی آن توجه می‌کنند، در حالیکه لیزر کم توان به خصوص اگر نسل ۴ باشد، در تمام حوزه های پزشکی و نیز کاربرد درمانی و زیبایی می تواند موثر باشد. این تأثیر گاهی به صورت مستقل از خود لیزر و گاهی در ترکیب با برخی از روش ها مانند پی آر پی و سلول بنیادی است و گاهی لیزر کم توان به عنوان یک تسهیل‌کننده فعالیت بیولوژیکی در بدن خواهد بود مانند توان بخشی بیماران سکته مغزی، پارکینسون و آلزایمر.
این نوع از لیزر ها می توانند آنقدر قدرتمند باشند که در حوزه درمان سرطان به صورت فتودینامیک تراپی یا فوتو ایمونوتراپی که از روشهای بسیار نوین و پیشرفته هستند، مورد استفاده قرار گیرند.
متاسفانه بیشتر افراد، لیزرهای کم توان را به صورت لیزرهای قرمز و مادون قرمز می‌شناسند در حالیکه لیزرهای کم توان بر اساس تنوع طول موج می توانند دارای طول موج های ۴۰۰ نانومتر ۴۵۰ نانومتر ۵۳۰ نانومتر ۵۹۰ نانومتر ۶۳۰ نانومتر ۶۵۰ نانومتر ۸۰۸ نانومتر ۹۰۵ نانومتر و … باشند و هر یک از این ها کاربردهای متفاوتی در حوزه های مختلف پزشکی دارد.
علت اینکه اغلب موارد لیزر با این دو طول موج شناخته می شود، این است که این دو طول موج از طریق پوست می توانند به داخل بدن نفوذ یابند؛ اما واقعیت این است که امروزه با روش‌های بسیار پیشرفته و در دستگاه‌هایی مانند وبر مدیکال یا مونلایت و استارلایت از طریق فایبر های نوری لیزر را می توان به داخل بدن نفوذ داد و این طول موجهای مختلف اثر خود را داخل بدن بگذارند. به این ترتیب هم به ناحیه مورد نظر می رسند و هم اثر مشخص، موثر و اختصاصی دارند.
البته گاهی از طول موج های دیگری که ذکر شد نیز به صورت سطحی استفاده می‌شود مانند درمان انواع زخم ها، عفونت های پوستی، یا بیماریهای سیستم ایمنی و غیره.
در ادامه سعی می کنیم لیزر کم توان را به صورت کاربردی و بر اساس روش‌های جدید توضیح دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر همراه می توانید با ما تماس بگیرید.

سلول‌های بنیادی استخراج شده از ادرار، منبعی مناسب برای تولید IPSCs

بر اساس یک مطالعه جدید که در Scientific Reports منتشر شده است، ادرار انسان به طور بالقوه یک منبع غیر تهاجمی برای استخراج سلول های بنیادی است. یک مطالعه جدید منتشر شده در Scientific Reportsclaims ادعا می‌کند که سلول های بنیادی را از ادرار انسان جدا کرده و مشخص صحت نوع آن را اثبات کرده است. این کشف که توسط محققان دانشگاه هاینریش هاینه دوسلدورف (آلمان) انجام شد، امکان جمع آوری غیرتهاجمی سلول های بنیادی مخصوص بیماران را فراهم می آورد که می توانند به آسانی به iPSCs تبدیل شوند یا برای درمان های بازساختی و سلول درمانی متمایز شوند.

سلول های بنیادی که به سلول های پیش ساز کلیوی (UdRPCs) مشتق شده اند، در این مطالعه از 10 بیمار در سنین، جنس و قومیت های مختلف این سلول ها جدا شده و مشاهده شد که از 2000-7000 سلول در روز قابل استخراج است که در غیر این صورت از بین می روند و از بدن انسان خارج می شوند.

نتایج نشان داد ترکیبی از نشانگرهای سلول های بنیادی کلیوی مانندSIX2،CITED1  و WT1-متناسب با منشاء آنها در کلیه و همچنین نشانگرهایی که نشان دهنده سلول های بنیادی مزانشیمی و پرتوان بودن است، مانند TRA-1-60، TRA-1-81، SSEA4،C-KIT و    CD13 شناسایی شده است.

پس از جمع آوری UdRPC ها، تیم نشان داد که آنها قادر به کشت سلول ها در شرایط آزمایشگاهی و تمایز آنها به استئوسیت ها، کندروسیت ها و چربی ها در مدت سه هفته (مشابه سلول های بنیادی مزانشیمی) هستند. محققان همچنین هنگام مقایسه داده های رونویسی، شباهتی به سلول های بنیادی مشتق از مایع آمنیوتیک، که قبلاً از مایع آمنیوتیک سه ماهه سوم جدا کرده بودند، کشف کردند.

با تأیید توانایی تمایز خود، تیم نشان داد که UdRPC ها را می توان با استفاده از یک سیستم انتقال عفونی اپیزومی بدون ادغام، مجدداً در iPSCs برنامه ریزی کرد، که می تواند سلول ها را نسبت به iPSC های سنتی که با استفاده از ناقل های ویروسی استفاده می شود، مستعد درمان های بازساختی باشد.


https://www.regmednet.com/stem-cells-obtained-from-urine-may-be-a-strong-ipsc-source

سلول درمانی موثر برای آسیب نخاعی در موش صحرایی توسط فعال کننده پلاسمینوژن

محققان دانشگاه کالیفرنیا سان دیگو (کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا) سلول های بنیادی را با فعال کننده پلاسمینوژن نوع بافت اصلاح شده (tPA) قبل از تحویل سلول ها به محل آسیب نخاع در موش های صحرایی، تهیه و تزریق کردند. 4 ماه پس از تزریق، موش‌ها افزایش سلول‌های مولد عصبی شرطی tPA و بهبود حرکات اندام را داشتند. یافته های این پژوهش در Scientific Reports منتشر شده است.

محققان قبل از درمان سلول‌ها با tPA اصلاح شده در شرایط in vitro، سلول‌های پیش ساز عصبی خود را از سلول‌های بنیادی پرتوان القایی تولید کردند. پس از 15 دقیقه، سلولهای پیش ساز عصبی tPA به محل آسیب نخاع منتقل شدند، تا به این سوال پاسخ داده شود که آیا این سول ها بر درد ناشی از آسیب تأثیر دارد و یا خیر.

در حالی که این روش هیچ تأثیری بر سطح درد نداشت، 2 ماه پس از درمان اولیه، موش ها 2.5 برابر بیشتر از سلولهای پیش ساز عصبی با tPA-شرطی شده از سلول های غیر شرطی داشتند. سلولهای مشروط به tPA نیز در حال افزایش در محل محل پیوند بودند.

پس از 4 ماه، موشهای دارای سلولهای مولد عصبی tPA سه برابر افزایش فعالیت حرکتی داشتند که این امر با یک سیستم امتیازدهی اندازه گیری گردید که ترکیبی از حرکات مفصل و اندام موش را تعیین می کند.

tPA قبلاً معمولاً برای درمان سکته های غیر خونریزی دهنده و تجزیه لخته های خون استفاده می شد. با این حال، آنزیم طبیعی نیز التهاب را کاهش می دهد و رشد نورون را بهبود می بخشد. با توجه به پیامدهای بالینی، تیم تحقیقاتی از یک فرم غیر فعال آنزیمی tPA در آزمایشات خود استفاده کردند که دارای رشد پیش عصبی و اثرات ضد التهابی است اما اثر ضد انعقادی بر روی خون ندارد.

متأسفانه، یک محدودیت در این مطالعه این است که موش ها به اندازه کافی زنده نیستند تا بتوانند تغییرات طولانی مدت را که ممکن است در انسان اتفاق بیفتد، نشان دهند. با این حال، یکی از بهترین مدل های غیر پستاندار موجود در نظر گرفته شده است.

تیم تحقیقاتی در حال حاضر قصد دارد بررسی کند که چگونه tPA اصلاح شده باعث تحریک رشد سلولهای مولد عصبی در سطح مولکولی می شود و به آنها اجازه می دهد تا به ترمیم آسیب نخاعی کمک کنند.

Stem cell therapy for spinal cord injury improved by plasminogen activator in rats

راهکاری برای بازسازی آکسون در آسیب های نخاعی توسط سلول بنیادی

دانشمندان کشف کرده‌اند که Lin28 تنظیم کننده اصلی بازسازی آکسون و یک هدف درمانی امیدوار کننده برای آسیب های نخاعی است. دانشمندان به تازگی نشان داده اند که مولکول 28Lin می تواند باعث تولید مجدد آکسون در موش های آسیب نخاع یا آسیب عصب بینایی شود. در حال حاضر هیچ روش درمانی موثری برای این نوع آسیب ها وجود ندارد. این مطالعه که در ماه آوریل در Molecular Therapy منتشر شده است، اولین تحقیق است که توانایی احیای مجدد را اثبات می کند.

بیماران مبتلا به آسیب نخاعی به دلیل آسیب جبران ناپذیر به آکسون ها، در طول زندگی از نظر احساس و عملکرد حرکتی از بین می‌روند. شوکسین لی و همکارانش در دانشگاه تمپل به دلیل نقش آن در فعالیت سلول های بنیادی، به عنوان یک هدف درمانی علاقه مند به مطالعه آن شدند.

لی توضیح داد: “این ژن سوئیچی را کنترل می‌کند که تحریک سلولهای بنیادی را کنترل می‌کند یا به آنها اجازه می دهد فعالیت هایی مانند بازسازی آکسون را ممکن سازد.”

برای بررسی بیشتر، این تیم از یک پروموتر Thy1 ویژه نورون برای تولید موشهای تراریخته که پروتئین 28Lin را بیش از حد بیان می کنند، استفاده کردند.

این مدل موشی نشان داد که تنظیم مجدد 28Lin بازسازی آکسون را تحریک می کند و منجر به پیشرفت قابل توجهی در توانایی های حسی و راه رفتن منجر می‌شود.

لی اظهار داشت: “ما رشد مجدد آکسون ها را به خوبی مشاهده کردیم، که از نظر بالینی می تواند بسیار قابل توجه باشد، زیرا در حال حاضر هیچ درمان احیا کننده ای برای آسیب نخاع یا آسیب عصب بینایی وجود ندارد.”

این تیم همچنین نشان داد که تنظیم مجدد 28Lin فعالیت مسیر سیگنالینگ Akt را در سلول های عصبی بالغ سیستم عصبی مرکزی افزایش می دهد که فاکتور 28Lin برای تنظیم ظرفیت رشد بسیار مهم است.

لی توضیح داد: “28Lin از نزدیک با سایر مولکول های سیگنالینگ رشد ارتباط دارد و ما گمان می کنیم که از چندین مسیر برای تنظیم رشد سلول استفاده می کند.” او امیدوار است که بیشتر بتواند جزئیات مولکولی مسیر سیگنالینگ را که می تواند با 28Lin در بازسازی آکسون نقش داشته باشد، رمزگشایی کند.

با این حال، هدف فوری محققان شناسایی روشی ایمن و موثر برای رساندن 28 Lin به بافتهای آسیب دیده در بیماران انسانی است. این امر مستلزم ایجاد یک سیستم ناقل یا حامل است که می تواند به صورت سیستمی تزریق شود و بتواند از آکسون های آسیب دیده استفاده کند.

 

New therapeutic target for axon regeneration in spinal cord injuries

درمان انواع آرتروز با به روز ترین روش ترکیب سلول بنیادی، پی آر پی و لیزر RJ

در حال حاضر روش های بسیار زیادی برای درمان مشکلات سیستم عصبی عضلانی و درمان درد وجود دارد. روشهای مانند لیزرهای کم توان یا پرتوان در این حوزه استفاده می شوند یا به عنوان مثال تزریق ژن های هیالورونیک اسید به داخل مفاصل یا مواد کورتیکواستروئید و غیره که متاسفانه این روش ها به صورت موقتی موثر بوده و درمان‌قطعی محسوب نمی شوند.
روش جدید ترکیب سلول بنیادی (مغز استخوان، چربی یا با استفاده از دستگاه lightstream RJ)، پی آر پی پیشرفته، ژل های هیالورونیک اسید در برخی مواقع می تواند به عنوان یک روش موثر به خصوص در مورد افرادی که نمی خواهند جراحی انجام دهند یا شرایط انجام جراحی را ندارند، قابل استفاده است. به خصوص هرچه این روش نزدیک تر به آسیب انجام شود موثرتر است.
نکته بسیار مهم این است که حتی اگر سلول بنیادی با حجم زیاد به داخل مفصل یا بافت آسیب دیده تزریق شود حجم زیادی از سلول های بنیادی از بین می روند زیرا سلولهای بنیادی برای تبدیل شدن به بافت های مختلف نیاز به انرژی زیادی دارند و بدن کسی که سن بالایی دارد نمی تواند شرایط متابولیسم لازم را در بدن خود داشته باشد بنابراین سلولهای بنیادی از بین می روند.
برای جلوگیری از چنین اتفاقی و اثربخشی پی آر پی پیشرفته و سلول بنیادی حتماً و حتماً باید قبل و بعد از انجام تزریق لیزر کم توان نسل ۴ از طریق لیزر سوپرپالس یا لیزر اینترا آرتیکولار در ناحیه مورد نظر تابانده شود.
کمپانی لیزر آلمانی آرجی دارای دستگاه هایی است که می تواند به صورت غیر تهاجمی این کار را انجام دهد.
در حال حاضر تعداد بسیار محدودی از پزشکان در ایران چنین آموزش هایی را دیده اند که بیماران عزیز می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با تلفن زیر تماس بگیرند.
ضمن اینکه این روش نه تنها در بحث مفاصل بلکه در آسیب های عضلانی تاندونی لیگامانی منیسک و استخوانی نیز قابل استفاده است.

درمان آسیب نخاعی با استفاده از ژن درمانی

آسیب نخاعی (SCI) اغلب باعث ناتوانی می شود و کیفیت زندگی را به طور جدی تحت تأثیر قرار می دهد .در حالی که چندین تحقیق درباره آسیب های نخاعی در بازسازی آکسون پیشرفت چشمگیری داشته است اما اکثر آنها به درمان های بالینی ترجمه نشده است. یکی از مهمترین دلایل دشواری درمان آسیب های نخاعی ممکن است به این دلیل باشد که بسیاری از سلولهای عصبی در طی آسیب از بین رفته و منجر به از بین رفتن دائمی عملکرد عصبی می شود.

در شماره فعلی Frontiers in Cell and Developmental Biology منتشر شده در شانزدهم دسامبر سال 2020، یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور گونگ چن، رویکرد ژن درمانی نوینی را برای بازسازی سلولهای عصبی جدید در نخاع آسیب دیده با استفاده از سلولهای گلیال  گزارش دادند. نتایج این تحقیق امید جدیدی را برای میلیون ها بیمار آسیب نخاعی  در سراسر جهان ایجاد می کند.

یکی دیگر از عوامل مهم تأثیرگذار بر بازسازی عصبی، محیط اطراف است. تیم چن با تزریق ناقل NeuroD1  به نخاع، مجموعه ای از آزمایش های مقایسه ای را طراحی کردند. پس از یک ماه، آنها دریافتند که نورونهای تبدیل شده از آستروسیتهای غشایی، نشانگرهای عصبی قشر مغز را نشان می دهند اما مارکرهای نخاعی را نشان نمی دهند، در حالی که سلولهای عصبی تبدیل شده از آستروسیتهای نخاعی، نشانگرهای عصبی نخاعی را نشان می دهند اما نشانگرهای قشری را نشان نمی دهند، این نشان دهنده اهمیت محیط اطراف در شکل گیری عملکرد سلول های عصبی پس از تبدیل دارد.

نکته مهم، چن و همکارانش زمان تبدیل سلولهای عصبی را قبل و بعد از تشکیل اسکار گلیال در زمان آسیب نخاعی بررسی کردند. آنها کارایی تبدیل آستروسیتها را در 10 روز در مقابل کسانی که در 4 ماه پس از آسیب نخاعی (وقتی که اسکار گلیال پس از آسیب به خوبی شکل گرفته است) آزمایش دادند، تیم چن نه تنها در کوتاه مدت بلکه پس از تأخیر طولانی بعد از مصدومیت، کارایی بالای تبدیل را نشان داد. این مطالعات اثبات این مفهوم را ارائه می دهد که در داخل بدن فناوری تبدیل آستروسیت به نورون ممکن است به طور بالقوه به مداخلات درمانی برای بازسازی سلول های عصبی جدید عملکردی به منظور بازگرداندن عملکردهای عصبی از دست رفته پس از آسیب نخاعی تبدیل شود.

https://medicalxpress.com/news/2020-12-neuroregenerative-gene-therapy.html

احیای سلولهای ایمنی قوی جهت درمان سرطان

یک مطالعه تحقیقاتی راهی را برای احیای سلولهای ایمنی قوی جهت درمان سرطان پیدا کرده است یک مطالعه تحقیقاتی در Ludwig Cancer Research  کشف کرده است که چگونه می توان یک زیر مجموعه قدرتمند اما بی عملکرد سلولهای ایمنی ضد سرطان که اغلب در تومورها یافت می شود را برای درمان سرطان احیا کرد.

این تحقیق با هدایت پینگ چیه هو و لی تانگ از Ludwig Lausanne از École Polytechnique Fédérale de Lozan انجام شده است. این مطالعه توصیف می کند که چگونه یک فاکتور ایمنی معروف به اینترلوکین -10 عملکرد لنفوسیت های T نفوذپذیر تومور “خسته” (TILs) را که تا کنون ثابت شده است در برابر تحریکات ایمنی درمانی غیرقابل نفوذ است را احیا می کند. همچنین نشان می دهد هنگامی که این فاکتور همراه با روشهای درمانی سلول استفاده شود، می تواند تومورهای ملانوم و سرطان روده بزرگ را در مدلهای موش از بین ببرد. یافته های این مطالعه در شماره ی فعلی Nature Immunology گزارش شده است.

 

https://medicalxpress.com/news/2021-05-revive-potent-immune-cells-cancer.html

ماده ی زیستی جدیدی که باعث رشد مجدد رگ های خونی و استخوان می شود

دانشمندان یک ماده بیولوژیکی جدید ایجاد کرده اند که رگ های خونی و استخوان را دوباره رشد می دهد و یک روش تک مرحله ای هنگام ترمیم نقص در استخوان های بلند را ارائه می دهد. این مطالعه توسط محققان RCSI و مرکز SFI AMBER انجام شده و در ژورنال Controlled Release چاپ شده است.

تحقیقات قبلی محققان RCSI نشان داده بود که فعال سازی ژن حساس به مکانیسم، به نام فاکتور رشد جفت (PGF)، در دوزهای مختلف باعث بازسازی استخوان و رشد رگ های خونی جدید می شود. با استفاده از این دانش، محققان یک ماده زیستی تولید کردند که PGF را در غلظت های مختلف ارائه می دهد.

با الهام از روش طبیعی بازسازی نقص استخوان، ماده اولیه ابتدا دوز بالایی از PGF آزاد می کند و رشد رگهای خونی را تقویت می کند و به دنبال آن با دوز پایدار پایین تری از آن باعث بازسازی استخوان می شود. هنگامی که این ماده در یک مدل پیش بالینی آزمایش شد، ماده بیولوژیکی با موفقیت نقایص استخوان بلند را ترمیم کرده و در عین حال عروق خونی را رشد داد.

مواد زیستی موجود که هم رگ های خونی و هم رشد استخوان را تقویت می کنند، معمولاً به استفاده از بیش از یک داروی درمانی نیاز دارند. علاوه بر این، داروهایی که برای استفاده در کلینیک تأیید شده اند با عوارض جانبی خطرناکی همراه بوده و نیاز به استراتژی های جدید را برجسته می کنند.

پروفسور فرگال اوبراین، محقق اصلی تحقیق و مدیر تحقیق و توسعه ی RCSI گفت: “قبل از شروع آزمایشات بالینی، آزمایشات بیشتری لازم است و در صورت موفقیت، این ماده بیولوژیکی می تواند هنگام ترمیم نقایص استخوانی برای بیماران بسیار مفید باشد.”

https://medicalxpress.com/news/2021-04-biomaterial-regrows-blood-vessels-bone.html

پروتئین BafA عاملی برای رگ زایی

دانشمندان از دانشگاه پزشکی فوجیتا (Aichi، ژاپن) یک پروتئین با فعالیت رگ زایی را که توسط باکتریهای جنس بارتونلا آزاد می شود، کشف کرده اند از این رو آنها این فاکتور آنژیوژنیک (BafA) را بارتونلا A نامیده اند. این اولین گزارش از پروتئین شبه فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) است که توسط باکتری تولید می‌شود. نتایج این مطالعات در مجله  Nature Communications. به چاپ رسیده است.

محققان با وارد کردن Bartonella henselae (B. henselae) به سلول‌های اندوتلیال انسان در شرایط آزمایشگاهی، مشاهده کردند که این باکتری‌ها باعث تکثیر سلول‌های اندوتلیال می‌شوند. آنها سپس جهش های تصادفی را در DNA باکتری‌ها ایجاد کردند تا ژن‌هایی را که در فرایند رگ زایی نقش ایفا می‌کنند، شناسایی شوند. این باعث شد که آن‌ها کشف کنند که B. henselae تنها در صورت داشتن نسخه سالم از BafA می تواند رگ زایی را در سلول‌های اندوتلیال را تحریک کند.

این تیم سپس نمونه‌های آئورت را از موش‌ها استخراج کرده و درون محیط های کشت دارای BafA و فاقد آن قرار داد. در نمونه‌هایی که آئورت در معرض BafA قرار گرفته بودند رگ‌های خونی جدید رشد کردند، در حالی که نمونه های آئورت که در معرض BafA قرار نگرفتند رگ های خونی جدید رشد نکردند.

به دنبال آزمایشات بیشتر in vitro با سلول‌های اندوتلیال انسانی نشان داده شد که BafA گیرنده های سطح سلول را که VEGF را تشخیص می دهند فعال می کند. وقتی BafA به این گیرنده ها متصل شود، باعث فعال شدن پروتئین های MAPK و ERK می شود بطوریکه این مسیرها نقش مهمی در رگ زایی دارند.

یوهی دوئی توضیح داد: “ما معتقدیم که پروتئین های BafA می‌توانند به عنوان ابزاری برای مطالعه رگ زایی استفاده شوند و همچنین مزایای بالقوه پزشکی را نیز در نظر می‌گیریم.”

 

Novel BafA protein shown to stimulate angiogenesis

استفاده از ژن درمانی در درمان آتروفی اپتیک غالب

آتروفی اپتیک غالب(DOA) با تخریب اعصاب چشمی مشخص می شود و در ابتدای بلوغ موجب بروز علایمی در بیماران می شود که از جمله آن ها می توان به از بین رفتن تدریجی بینایی و نقص در تشخیص رنگ و … اشاره کرد که می تواند در نهایت منجر به نابینایی شودو متاسفانه درمان موثری برای این مشکل وجود ندارد. ژنی به نام OPA1 دستورالعمل هایی را برای تولید پروتئین ایجاد می کند که در سلول ها و بافت های سراسر بدن یافت می شود و برای حفظ عملکرد مناسب میتوکندری ها حیاتی است.

بدون وجود OPA1، عملکرد میتوکندریایی به طور مناسبی صورت نمی گیرد و روی ارتباطات سلولی اثرات منفی می گذارد. در مورد بیماران مبتلا به آتروفی اپتیک غالب، جهش در ژن OPA1 و عملکرد نامناسب میتوکندریایی موجب شروع بیماری و پیشرفت در آن می شود. در مطالعه ای جدید در دوبلین، محققین ژن درمانی جدیدی را ارائه کرده اند که با اصلاح موتاسیون OPA1 می تواند عملکرد میتوکندریایی را بهبود بخشیده و با تقویت توانایی تولید انرژی از آسیب سلول های عصب بینایی جلوگیری کند. به عقیده آن ها این رویکرد درمانی می تواند با گذشت زمان و برطرف کردن چالش ها برای درمان آتروفی اپتیک غالب و سایر بیماری های چشمی موثر باشد.

https://medicalxpress.com/news/2020-11-scientists-gene-therapy-eye-disease.html

 

جوهر زیستی جدید چاپ سه بعدی اعضای بدن انسان را به واقعیت نزدیک می کند

جوهر زیستی جدید چاپ سه بعدی اعضای بدن انسان را به واقعیت نزدیک می کند محققان دانشگاه لوند در سوئد یک جوهر زیستی جدید طراحی کرده اند که اجازه می دهد مجاری تنفسی کوچک انسانی برای اولین بار با کمک سلول های بیمار به صورت سه بعدی چاپ شود. سازه های چاپ شده ی سه بعدی زیست سازگار بوده و از رشد رگ های خونی جدید نیز پشتیبانی می کنند. این اولین قدم مهم به سمت ارگان های چاپ سه بعدی است. این مطالعه در Advanced Materials منتشر شده است.
جوهر زیستی که این محققان برای چاپ سه بعدی زیستی انسان طراحی کرده اند از ترکیب دو ماده ساخته شده است: ماده ای مشتق شده از جلبک دریایی، آلژینات و ماتریس خارج سلول مشتق شده از بافت ریه.
این جوهر زیستی جدید در چندین مرحله ی مختلف از تکامل سلول های بنیادی به سمت بافت کمک می کند. از این جوهر زیستی برای چاپ سه بعدی راههای هوایی کوچک انسان حاوی دو نوع سلول موجود در مجاری تنفسی انسان استفاده شده است. هر چند، این جوهر زیستی می تواند برای هر نوع بافت یا عضوی سازگار باشد.
به گفته ی دارسی واگذر که از محققان این پروژه است، این جوهر های زیستی جدید از بلوغ سلول های بنیادی راه هوایی به انواع مختلف سلول که در مجاری تنفسی انسان بالغ یافت می شوند، پشتیبانی می کنند، به این معنی که انواع سلول و تعداد نازل کمتری برای چاپ بافت از سلول های مختلف مورد نیاز می باشد.
همچنین، واگذر به این نکته نیز اشاره کرده است که لازم است کیفیت چاپ سه بعدی به بافت ریه و کیسه های هوا (معروف به آلوئول) که برای تبادل گاز حیاتی هستند نزدیکتر شده و بهبود یابد.
این تیم تحقیقاتی از یک مدل موش سرکوب ایمنی شده بسیار شبیه با بیماران تحت پیوند اعضا استفاده کردند. آنها هنگام پیوند دریافتند که سازه های چاپ سه بعدی ساخته شده از جوهرزیستی جدید به خوبی توسط بدن تحمل شده و از رگهای خونی جدید نیز پشتیبانی می کنند.
مارتینا دی سانتیس، نویسنده ی اول این مطالعه، اینطور نتیجه گیری می کند که توسعه این جوهر زیستی جدید یک گام قابل توجه به سمت جلو می باشد، اما اعتبار سنجی بیشتر عملکرد مجاری هوایی کوچک در طول زمان و بررسی امکان سنجی این روش در مدل های حیوانات بزرگ نیز باید صورت گیرد.


https://www.sciencedaily.com/releases/2021/03/210317111755.htm

تیموس منبع سلول بنیادی

سال هاست که توجه زیادی به فرایندهای دخیل در تولید تیموس شده است و محققین بسیاری سعی در دستکاری این فرایندها در بالین داشته اند زیرا تغییرات در تکوین یا عملکرد تیموس می تواند منجر به نقص ایمنی و یا بیماری های خود ایمن شود. در مطالعه ای جدید در انستیتو فرانسیس کریک، محققین سلول های هیبرید اپی تلیال-مزانشیم را شناسایی کرده اند که قادرند در شرایط آزمایشگاهی به صورت طولانی مدت تکثیر شوند و می توان از آن ها برای بازسازی و تولید یک فنوکپی آناتومیک از تیموس طبیعی استفاده کرد و البته برای این کار به سلول های بینابینی تیموسی و ماتریکس خارج سلولی سلول زدایی شده تیموس نیاز است. این تیموس مهندسی شده از نظر عملکردی فعال بوده و این قابلیت را دارد که از بلوغ سلول های T در شرایط درون تنی (بعد از پیوند به موش ناقص از نظر ایمنی) حمایت کند.

 یافته های این مطالعه نشان دهنده ارتباط سلولی و مولکولی بین استروما، ماتریکس خارج سلولی و تیموسیت ها است و چشم اندازهای کاربردی را برای درمان بیماری های ایمونولوژیک اکتسابی و مادرزادی ارائه می دهد.

 

https://imms.kz/?q=en/news/869