فهرست مطالب

سایر مقالات

چرا لیزر کم توان در بسیاری از کاربردهای پزشکی ناشناخته است؟

پزشکان، مهم ترین افراد تاثیرگذار در سلامت و زیبایی جامعه هستند. از سوی دیگر تکنولوژی مانند سایر شاخه های پزشکی به سرعت پیشرفت کرده است و امروزه پزشکان از دستگاه های مختلفی در تشخیص و درمان بهره می‌گیرند.

ده سال پیش استفاده از روش هایی مانند بوتاکس، ژل، لیزر، شاک ویو، اولتراسوند و سایر روش ها یا به دلیل ضعف تکنولوژی و یا عدم آگاهی پزشکان بسیار نادر یا بعضا ناشناخته بود. ولی امروزه کمتر کسی هست که در خصوص لیزر یا کاربرد های آن آگاهی نداشته باشد. اگرچه هنوز ممکن است برخی از گروه های پزشکی از کاربرد های لیزر در حوزه کاری خود به خوبی آگاه نباشند یا کاربرد های لیزر در حوزه کاری آنان تبیین نشده باشد.

در این بخش می‌خواهیم توضیح دهیم که اهمیت و جایگاه لیزر در پزشکی کجاست. 

اولین و مهمترین نکته این است که بر اساس تنوع پارامتر های لیزر ( مانند تنوع طول موج، چگالی انرژی، تکنيک به کارگیری و…) کاربرد های وسیعی از لیزر تقریبا در تمام حوزه های پزشکی میتوان داشت.

نکته جالب این است که لیزر بیشتر به عنوان یک ابزار با کاربرد های زیبایی و جراحی شناخته شده است. اما در واقع کاربرد های درمانی آن بسیار وسیعتر است.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرا با وجود کاربردهای وسیع لیزر در درمان، لیزر بیشتر به عنوان ابزار زیبایی شناخته شده است.

بخش اول پاسخ این است که این امر به خصوص در کشورهایی مانند ایران که مباحث زیبایی در آن اولیت دارد مطرح است. در کشورهایی مانند آلمان و سوئیس لیزر های درمانی مانند لیزر های فیزیوتراپی به سرعت مورد استفاده قرار گرفت. با سفری به آلمان خواهید دید که به هیچ وجه مانند ایران در هر خیابان یا منطقه ای کلینیک های متعدد زیبایی وجود ندارد اگرچه تولید دستگاه ها از این کشور ها آغاز شده است اما محصول نهایی در کشور های جهان سوم در بحث زیبایی مورد استفاده وسیعی قرار گرفته است.

دوم اینکه یکی از اولین دستگاه های لیزر دستگاه CO2 است که کاربرد جراحی دارد. این امر نقش زیادی در معرفی لیزر به عنوان یک ابزار جراحی داشت ولی واقعیت این است که لیزر ها در حوزه فیزیوتراپی نیز به شکل گسترده ای استفاده شدند و نخستین لیزر های این فیزیوتراپی از نوع لیزر کم توان بودند

 

لیزر کم توان، لیزر سرد، لیزر تراپی، فوتو بیو مدولاسیون چیست؟

متاسفانه بسیاری از افراد وقتی صحبت از لیزر کم توان می شود، فقط به کاربردهای فیزیوتراپی آن توجه می‌کنند، در حالیکه لیزر کم توان به خصوص اگر نسل ۴ باشد، در تمام حوزه های پزشکی و نیز کاربرد درمانی و زیبایی می تواند موثر باشد. این تأثیر گاهی به صورت مستقل از خود لیزر و گاهی در ترکیب با برخی از روش ها مانند پی آر پی و سلول بنیادی است و گاهی لیزر کم توان به عنوان یک تسهیل‌کننده فعالیت بیولوژیکی در بدن خواهد بود مانند توان بخشی بیماران سکته مغزی، پارکینسون و آلزایمر.
این نوع از لیزر ها می توانند آنقدر قدرتمند باشند که در حوزه درمان سرطان به صورت فتودینامیک تراپی یا فوتو ایمونوتراپی که از روشهای بسیار نوین و پیشرفته هستند، مورد استفاده قرار گیرند.
متاسفانه بیشتر افراد، لیزرهای کم توان را به صورت لیزرهای قرمز و مادون قرمز می‌شناسند در حالیکه لیزرهای کم توان بر اساس تنوع طول موج می توانند دارای طول موج های ۴۰۰ نانومتر ۴۵۰ نانومتر ۵۳۰ نانومتر ۵۹۰ نانومتر ۶۳۰ نانومتر ۶۵۰ نانومتر ۸۰۸ نانومتر ۹۰۵ نانومتر و … باشند و هر یک از این ها کاربردهای متفاوتی در حوزه های مختلف پزشکی دارد.
علت اینکه اغلب موارد لیزر با این دو طول موج شناخته می شود، این است که این دو طول موج از طریق پوست می توانند به داخل بدن نفوذ یابند؛ اما واقعیت این است که امروزه با روش‌های بسیار پیشرفته و در دستگاه‌هایی مانند وبر مدیکال یا مونلایت و استارلایت از طریق فایبر های نوری لیزر را می توان به داخل بدن نفوذ داد و این طول موجهای مختلف اثر خود را داخل بدن بگذارند. به این ترتیب هم به ناحیه مورد نظر می رسند و هم اثر مشخص، موثر و اختصاصی دارند.
البته گاهی از طول موج های دیگری که ذکر شد نیز به صورت سطحی استفاده می‌شود مانند درمان انواع زخم ها، عفونت های پوستی، یا بیماریهای سیستم ایمنی و غیره.
در ادامه سعی می کنیم لیزر کم توان را به صورت کاربردی و بر اساس روش‌های جدید توضیح دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر همراه می توانید با ما تماس بگیرید.

کاربردهای لیزر کم توان نسل 4​ در پزشکی شامل چه بیماری هایی است؟

A

Acne, Alopecia, Alzheimer’s Disease rehabilitation, Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS) rehabilitation, Ankylosing Spondylitis, Antimicrobial Effects Immune Deficiency, Arthritis – Osteoarthritis, Arthritis – Rheumatoid, Asthma, Atherosclerosis – Obliterating Vascular Disease, Atrial Fibrillation Suppression, Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD), Autism rehabilitation

B

Back Pain, Bell’s Palsy – Facial Paralysis, Bipolar Disorder, Blepharitis – Blepharoptosis, Bone Healing – Osteogenesis, Bronchitis, Burns

C

Cancer (photodynamic therapy),Cardiovascular, Carpal Tunnel Syndrome, Cervical Osteoarthritis – Neck Pain, Chondrocytes, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Chronic Placental Insufficiency, Cognitive – Memory – Emotional – Psychological Disorders, Complex Regional Pain Syndrome

D

Dental Caries, Depression, Diabetic Neuropathy-Angiopathy, Diabetic Wounds

E

Elbow Pain, Erectile Dysfunction – Impotence, Eye Disorders (such as AMD)

F

Facial Pain, Facial Paralysis – Bell’s Palsy – Nerve Regeneration, Fetal and Placental Development, Fibroids – Uterine Myoma, Fibromyalgia

G

Gynecology (infections and rehuvenation)

 H

Headache, Hearing Loss – Hypoacusis – Hyperacusis, Heart Rate Variability, Herpetic Stomatitis, Hypertension

I

Immune system improvement, Inflammation reduction, Insomnia – Sleep

K

Knee Pain – Osteoarthritis of the Knee

L

Lichen Planus, Lupus Erythematosus

M

Melanoma (photodynamic therapy), Migraine, Multiple Sclerosis rehabilitation, Muscle Rehabilitation – Enhanced Muscular Performance, Muscular Dystrophy

N

Neck Pain – Osteoarthritis – Whiplash, Nerve Regeneration, Neuropathy – Neuropathic Pain, Neurosurgical Outcomes

O

Oncology (photodynamic therapy), Orthopedics and Traumatology, Osteoarthritis, Osteochondritis

Osteonecrosis – Prevention of, Osteoporosis – Osteopenia – Bone Healing, Osteosarcoma (photodynamic therapy)

P

Pain, Parkinson’s Disease rehabilitation, Pelvic Pain – Endometriosis – UTI – Fibroids, Periodontitis, Pneumonia, Detoxification (some), Prostititis, Psoriasis

R

Rheumatoid Arthritis

S

Seasonal Affective Disorder, Shoulder Pain, Sinusitis – Rhinitis, Sleep – Insomnia, Spinal Cord Injury, Stress-related disorders, Stroke

T

Tendinopathy – Tendonitis, Tinnitus

U

Urinary Incontinence, Urinary Inflammation – Trauma

V

Viral infections (photodynamic therapy)

W

Wrinkles reduction

درمان عوارض تزریق فیلر و بوتاکس (پتوز) توسط لیزر کم توان نسل 4​

متاسفانه امروزه با افزایش تزریق انواع فیلر به ویژه به دلیل افزایش قیمت فیلرهای مرغوب عوارض بسیار زیادی در زیباجویان مشاهده می شود. همین موضوع در مورد تزریق بوتاکس نیز وجود دارد. در بسیاری از مواقع کیفیت پایین بوتاکس و یا تکنیک اشتباه تزریق منجر به افتادگی پلک، افتادگی یا فلجی نواحی مختلف صورت می شود. یکی از تکنیک هایی که بسیار و به سرعت در درمان این عوارض موثر است استفاده از از لیزر کم توان نسل ۴ است که دارای فرکانس های ویژه و خاص است.

هر قدر در این تکنیک های درمانی نزدیکتر به عارضه انجام شود اثربخشی و سرعت پاسخ دهی بیشتر خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از پزشکانی که با این تکنیک ها آشنا هستند به شماره ۰۹۹۱۷۳۰۸۰۸۷ پیام دهید.

درمان آسیب نخاعی با استفاده از ژن درمانی​

آسیب نخاعی (SCI) اغلب باعث ناتوانی می شود و کیفیت زندگی را به طور جدی تحت تأثیر قرار می دهد .در حالی که چندین تحقیق درباره آسیب های نخاعی در بازسازی آکسون پیشرفت چشمگیری داشته است اما اکثر آنها به درمان های بالینی ترجمه نشده است. یکی از مهمترین دلایل دشواری درمان آسیب های نخاعی ممکن است به این دلیل باشد که بسیاری از سلولهای عصبی در طی آسیب از بین رفته و منجر به از بین رفتن دائمی عملکرد عصبی می شود.

در شماره فعلی Frontiers in Cell and Developmental Biology منتشر شده در شانزدهم دسامبر سال 2020، یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور گونگ چن، رویکرد ژن درمانی نوینی را برای بازسازی سلولهای عصبی جدید در نخاع آسیب دیده با استفاده از سلولهای گلیال  گزارش دادند. نتایج این تحقیق امید جدیدی را برای میلیون ها بیمار آسیب نخاعی  در سراسر جهان ایجاد می کند.

یکی دیگر از عوامل مهم تأثیرگذار بر بازسازی عصبی، محیط اطراف است. تیم چن با تزریق ناقل NeuroD1  به نخاع، مجموعه ای از آزمایش های مقایسه ای را طراحی کردند. پس از یک ماه، آنها دریافتند که نورونهای تبدیل شده از آستروسیتهای غشایی، نشانگرهای عصبی قشر مغز را نشان می دهند اما مارکرهای نخاعی را نشان نمی دهند، در حالی که سلولهای عصبی تبدیل شده از آستروسیتهای نخاعی، نشانگرهای عصبی نخاعی را نشان می دهند اما نشانگرهای قشری را نشان نمی دهند، این نشان دهنده اهمیت محیط اطراف در شکل گیری عملکرد سلول های عصبی پس از تبدیل دارد.

نکته مهم، چن و همکارانش زمان تبدیل سلولهای عصبی را قبل و بعد از تشکیل اسکار گلیال در زمان آسیب نخاعی بررسی کردند. آنها کارایی تبدیل آستروسیتها را در 10 روز در مقابل کسانی که در 4 ماه پس از آسیب نخاعی (وقتی که اسکار گلیال پس از آسیب به خوبی شکل گرفته است) آزمایش دادند، تیم چن نه تنها در کوتاه مدت بلکه پس از تأخیر طولانی بعد از مصدومیت، کارایی بالای تبدیل را نشان داد. این مطالعات اثبات این مفهوم را ارائه می دهد که در داخل بدن فناوری تبدیل آستروسیت به نورون ممکن است به طور بالقوه به مداخلات درمانی برای بازسازی سلول های عصبی جدید عملکردی به منظور بازگرداندن عملکردهای عصبی از دست رفته پس از آسیب نخاعی تبدیل شود.

https://medicalxpress.com/news/2020-12-neuroregenerative-gene-therapy.html

ماده ی زیستی جدیدی که باعث رشد مجدد رگ های خونی و استخوان می شود ​

دانشمندان یک ماده بیولوژیکی جدید ایجاد کرده اند که رگ های خونی و استخوان را دوباره رشد می دهد و یک روش تک مرحله ای هنگام ترمیم نقص در استخوان های بلند را ارائه می دهد. این مطالعه توسط محققان RCSI و مرکز SFI AMBER انجام شده و در ژورنال Controlled Release چاپ شده است.

تحقیقات قبلی محققان RCSI نشان داده بود که فعال سازی ژن حساس به مکانیسم، به نام فاکتور رشد جفت (PGF)، در دوزهای مختلف باعث بازسازی استخوان و رشد رگ های خونی جدید می شود. با استفاده از این دانش، محققان یک ماده زیستی تولید کردند که PGF را در غلظت های مختلف ارائه می دهد.

با الهام از روش طبیعی بازسازی نقص استخوان، ماده اولیه ابتدا دوز بالایی از PGF آزاد می کند و رشد رگهای خونی را تقویت می کند و به دنبال آن با دوز پایدار پایین تری از آن باعث بازسازی استخوان می شود. هنگامی که این ماده در یک مدل پیش بالینی آزمایش شد، ماده بیولوژیکی با موفقیت نقایص استخوان بلند را ترمیم کرده و در عین حال عروق خونی را رشد داد.

مواد زیستی موجود که هم رگ های خونی و هم رشد استخوان را تقویت می کنند، معمولاً به استفاده از بیش از یک داروی درمانی نیاز دارند. علاوه بر این، داروهایی که برای استفاده در کلینیک تأیید شده اند با عوارض جانبی خطرناکی همراه بوده و نیاز به استراتژی های جدید را برجسته می کنند.

پروفسور فرگال اوبراین، محقق اصلی تحقیق و مدیر تحقیق و توسعه ی RCSI گفت: “قبل از شروع آزمایشات بالینی، آزمایشات بیشتری لازم است و در صورت موفقیت، این ماده بیولوژیکی می تواند هنگام ترمیم نقایص استخوانی برای بیماران بسیار مفید باشد.”

https://medicalxpress.com/news/2021-04-biomaterial-regrows-blood-vessels-bone.html

پروتئین BafA عاملی برای رگ زایی​

دانشمندان از دانشگاه پزشکی فوجیتا (Aichi، ژاپن) یک پروتئین با فعالیت رگ زایی را که توسط باکتریهای جنس بارتونلا آزاد می شود، کشف کرده اند از این رو آنها این فاکتور آنژیوژنیک (BafA) را بارتونلا A نامیده اند. این اولین گزارش از پروتئین شبه فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) است که توسط باکتری تولید می‌شود. نتایج این مطالعات در مجله  Nature Communications. به چاپ رسیده است.

محققان با وارد کردن Bartonella henselae (B. henselae) به سلول‌های اندوتلیال انسان در شرایط آزمایشگاهی، مشاهده کردند که این باکتری‌ها باعث تکثیر سلول‌های اندوتلیال می‌شوند. آنها سپس جهش های تصادفی را در DNA باکتری‌ها ایجاد کردند تا ژن‌هایی را که در فرایند رگ زایی نقش ایفا می‌کنند، شناسایی شوند. این باعث شد که آن‌ها کشف کنند که B. henselae تنها در صورت داشتن نسخه سالم از BafA می تواند رگ زایی را در سلول‌های اندوتلیال را تحریک کند.

این تیم سپس نمونه‌های آئورت را از موش‌ها استخراج کرده و درون محیط های کشت دارای BafA و فاقد آن قرار داد. در نمونه‌هایی که آئورت در معرض BafA قرار گرفته بودند رگ‌های خونی جدید رشد کردند، در حالی که نمونه های آئورت که در معرض BafA قرار نگرفتند رگ های خونی جدید رشد نکردند.

به دنبال آزمایشات بیشتر in vitro با سلول‌های اندوتلیال انسانی نشان داده شد که BafA گیرنده های سطح سلول را که VEGF را تشخیص می دهند فعال می کند. وقتی BafA به این گیرنده ها متصل شود، باعث فعال شدن پروتئین های MAPK و ERK می شود بطوریکه این مسیرها نقش مهمی در رگ زایی دارند.

یوهی دوئی توضیح داد: “ما معتقدیم که پروتئین های BafA می‌توانند به عنوان ابزاری برای مطالعه رگ زایی استفاده شوند و همچنین مزایای بالقوه پزشکی را نیز در نظر می‌گیریم.”

 

https://www.regmednet.com/novel-bafa-protein-shown-to-stimulate-angiogenesis

استفاده از ژن درمانی در درمان آتروفی اپتیک غالب​

آتروفی اپتیک غالب(DOA) با تخریب اعصاب چشمی مشخص می شود و در ابتدای بلوغ موجب بروز علایمی در بیماران می شود که از جمله آن ها می توان به از بین رفتن تدریجی بینایی و نقص در تشخیص رنگ و … اشاره کرد که می تواند در نهایت منجر به نابینایی شودو متاسفانه درمان موثری برای این مشکل وجود ندارد. ژنی به نام OPA1 دستورالعمل هایی را برای تولید پروتئین ایجاد می کند که در سلول ها و بافت های سراسر بدن یافت می شود و برای حفظ عملکرد مناسب میتوکندری ها حیاتی است.

بدون وجود OPA1، عملکرد میتوکندریایی به طور مناسبی صورت نمی گیرد و روی ارتباطات سلولی اثرات منفی می گذارد. در مورد بیماران مبتلا به آتروفی اپتیک غالب، جهش در ژن OPA1 و عملکرد نامناسب میتوکندریایی موجب شروع بیماری و پیشرفت در آن می شود. در مطالعه ای جدید در دوبلین، محققین ژن درمانی جدیدی را ارائه کرده اند که با اصلاح موتاسیون OPA1 می تواند عملکرد میتوکندریایی را بهبود بخشیده و با تقویت توانایی تولید انرژی از آسیب سلول های عصب بینایی جلوگیری کند. به عقیده آن ها این رویکرد درمانی می تواند با گذشت زمان و برطرف کردن چالش ها برای درمان آتروفی اپتیک غالب و سایر بیماری های چشمی موثر باشد.

https://medicalxpress.com/news/2020-11-scientists-gene-therapy-eye-disease.html

جوهر زیستی جدید چاپ سه بعدی اعضای بدن انسان را به واقعیت نزدیک می کند​

جوهر زیستی جدید چاپ سه بعدی اعضای بدن انسان را به واقعیت نزدیک می کند محققان دانشگاه لوند در سوئد یک جوهر زیستی جدید طراحی کرده اند که اجازه می دهد مجاری تنفسی کوچک انسانی برای اولین بار با کمک سلول های بیمار به صورت سه بعدی چاپ شود. سازه های چاپ شده ی سه بعدی زیست سازگار بوده و از رشد رگ های خونی جدید نیز پشتیبانی می کنند. این اولین قدم مهم به سمت ارگان های چاپ سه بعدی است. این مطالعه در Advanced Materials منتشر شده است.
جوهر زیستی که این محققان برای چاپ سه بعدی زیستی انسان طراحی کرده اند از ترکیب دو ماده ساخته شده است: ماده ای مشتق شده از جلبک دریایی، آلژینات و ماتریس خارج سلول مشتق شده از بافت ریه.
این جوهر زیستی جدید در چندین مرحله ی مختلف از تکامل سلول های بنیادی به سمت بافت کمک می کند. از این جوهر زیستی برای چاپ سه بعدی راههای هوایی کوچک انسان حاوی دو نوع سلول موجود در مجاری تنفسی انسان استفاده شده است. هر چند، این جوهر زیستی می تواند برای هر نوع بافت یا عضوی سازگار باشد.
به گفته ی دارسی واگذر که از محققان این پروژه است، این جوهر های زیستی جدید از بلوغ سلول های بنیادی راه هوایی به انواع مختلف سلول که در مجاری تنفسی انسان بالغ یافت می شوند، پشتیبانی می کنند، به این معنی که انواع سلول و تعداد نازل کمتری برای چاپ بافت از سلول های مختلف مورد نیاز می باشد.
همچنین، واگذر به این نکته نیز اشاره کرده است که لازم است کیفیت چاپ سه بعدی به بافت ریه و کیسه های هوا (معروف به آلوئول) که برای تبادل گاز حیاتی هستند نزدیکتر شده و بهبود یابد.
این تیم تحقیقاتی از یک مدل موش سرکوب ایمنی شده بسیار شبیه با بیماران تحت پیوند اعضا استفاده کردند. آنها هنگام پیوند دریافتند که سازه های چاپ سه بعدی ساخته شده از جوهرزیستی جدید به خوبی توسط بدن تحمل شده و از رگهای خونی جدید نیز پشتیبانی می کنند.
مارتینا دی سانتیس، نویسنده ی اول این مطالعه، اینطور نتیجه گیری می کند که توسعه این جوهر زیستی جدید یک گام قابل توجه به سمت جلو می باشد، اما اعتبار سنجی بیشتر عملکرد مجاری هوایی کوچک در طول زمان و بررسی امکان سنجی این روش در مدل های حیوانات بزرگ نیز باید صورت گیرد.

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/03/210317111755.htm